Indywidualny program żywieniowy

Odchudzanie pod okiem dietetyka.

Indywidualny program żywieniowy mający na celu utratę zbędnych kilogramów pod opieką dietetyka.

Nie ma jednej dobrej diety-cud dobrej dla wszystkich. Program żywieniowy powinien być dopasowany indywidualnie do potrzeb, celów i możliwości każdego pacjenta, z uwzględnieniem jego kondycji zdrowotnej i dotychczasowych nawyków. Samo odchudzanie powinno być rozłożone w czasie – w którym Ty nauczysz się kontrolować to, co jesz, i zmienisz styl żywienia na lata, co pozwoli Ci utrzymać wagę i uniknąć efektu jo-jo. Pamiętaj też, że najlepsze efekty daje kompleksowe połączenie: diety, wysiłku fizycznego i zabiegów modelujących ciało. Skuteczność jest wtedy o 50% większa, niż gdybyś zastosowała tylko jedną z tych metod.

Indywidualny program odżywiania (wraz ze wskazówkami dotyczącymi wysiłku fizycznego) poleca Iza Czajka, doświadczona dietetyk i fizjolog żywienia, autorka wielu artykułów i poradników na temat odżywiania. Pod jej opieką skutecznie stracisz zbędne kilogramy i zdobędziesz nowe nawyki żywieniowe – na wiele lat. W Dormio Clinique kompleksowy program odchudzania obejmuje też zabiegi z wykorzystaniem zaawansowanych technologii modelujących i ujędrniających skórę.
Iza Czajka

Podstawą sukcesu w odchudzaniu jest przede wszystkim… szczerość z samą sobą. Okazuje się bowiem, że wiele osób mających problem z jedzeniem nie potrafi dokładnie oszacować, co jadło np. poprzedniego dnia. Czasami wydaje się im, że prawie nic, tymczasem gdy pod okiem dietetyka zaczną zdradzać szczegóły – przestaje je dziwić, dlaczego np. ciągle tyją lub mają problem z osiągnięciem wymarzonej wagi. W osiągnięciu celu pomaga rzetelne prowadzenie dzienniczka, w którym zapisujesz to, co dokładnie jesz każdego dnia. To ważne, aby wyłapać ewentualne błędy i – co najważniejsze – nauczyć się samodzielnego myślenia, tak aby w przyszłości móc kontrolować jedzenie już bez pomocy dietetyka. W Dormio Clinique do odchudzania podchodzi się holistycznie. Pierwszy etap diety trwa 3 tygodnie – to czas na wyregulowanie procesów metabolicznych i przystosowanie organizmu do nowego sposobu odżywiania. Co ciekawe, zwykle badania laboratoryjne (i wygląd skóry!) potwierdzają, że w diecie zgłaszających się pacjentek jest za mało białka, mikro- i makroelementów, np. żelaza czy krzemu, a nawet wody. Pacjentki są więc niedożywione i najpierw trzeba zmienić ich podejście do żywienia. Stąd pomysł wstępnej diety adaptacyjnej, która ureguluje metabolizm, a dopiero potem wprowadza się dedykowane programy. Zwykle cały proces odchudzania i kształtowania sylwetki pod okiem dietetyka trwa ok. 2-3 miesięcy (jeśli nie mówimy o otyłości, tylko zrzuceniu 1-2 rozmiarów i wymodelowaniu sylwetki). Traci się ok. 1,5 kg na 2 tygodnie.

Jak przebiega program odchudzający?

Na pierwszej wizycie, trwającej ok. godziny, dokonywane są pomiary składu ciała oraz przeprowadzany jest dokładny wywiad żywieniowy. W Dormio Clinique stosowana jest innowacyjna i niezwykle precyzyjna waga Javon x-kontakt 356. Pokazuje ona nawet ubytki wody po jednorazowym działaniu endermologii LPG (obwody zmniejszają się, a stosunek wody zewnątrz- i
wewnątrzkomórkowej się normalizuje). W czasie wywiadu żywieniowego będziesz też pytana o stan zdrowia, powinnaś mieć ze sobą aktualne badania (jakie dokładnie – znajdziesz na stronie Dormio Clinique) – ewentualnie zostaniesz skierowana na dodatkowe, aby wykluczyć/potwierdzić przyczyny zdrowotne problemów z wagą.

Przygotowując się do tej wizyty, warto prowadzić przez kilka dni dzienniczek, w którym będziesz dokładnie zapisywać wszystko, co jesz. To usprawni pracę dietetyczki, która po analizie informacji zebranych w wywiadzie określa przyczynę problemów i opracowuje indywidualną strategię żywieniową. Następnie ustalany jest harmonogram kolejnych spotkań. W założonej dla pacjenta karcie zapisywane są wszystkie ustalenia, a w dalszych etapach leczenia – jego postępy. Na tej podstawie nasz ekspert przystępuje do opracowania żywienia (diety), które otrzymasz w ciągu 3-7 dni roboczych. Zależy to od długości diety: 7-10-14-21 dni. Pierwsza dieta to tzw. żywienie adaptacyjne, którego głównym celem jest wyregulowanie procesów metabolicznych i przystosowanie organizmu do nowego sposobu odżywiania.

Druga wizyta zwykle odbywa się po 3 tygodniach i jest bardzo ważna dla dietetyczki w przygotowaniu zasadniczej, zindywidualizowanej diety, stanowiącej żywienie podstawowe pacjenta, które jest dietą długofalową. Celem jest trwała zmiana zwyczajów żywieniowych – najlepiej realizować go więc pod stałym nadzorem dietetyczki, a czasami także lekarza. Czas trwania drugiej wizyty to 45 minut. Plan żywienia podstawowego otrzymasz po 3-7 dniach roboczych. Co ważne, dostaniesz też wiele cennych wskazówek dotyczących wyboru produktów dostępnych na rynku – z linkami do konkretnych sklepów i marek. Dietetyczka dobierze też dla Ciebie odpowiednią suplementację. Następnie, średnio co 3 tygodnie, odbywają się wizyty kontrolne. Badany jest wtedy skład ciała, oceniane są postępy leczenia oraz weryfikowane jest żywienie. Po każdorazowej wizycie i ewentualnej korekcie diety, dietetyczka wprowadza zmiany do karty. Czas trwania wizyty kontrolnej to ok. 40 min.

Motywacja do wysiłku fizycznego

Skuteczne odchudzanie to nie tylko ograniczenie kalorii, ale też regularny wysiłek fizyczny. Iza Czajka doskonale wie, jak łączyć dietę z ruchem, ponieważ nie tylko sama uprawia sporty, ale też układa programy żywieniowe dla sportowców. Stara się zachęcić swoich pacjentów do ruchu – począwszy od częstszego używania mięśni w codziennych zajęciach (spacer, rower, mycie okien, używanie normalnej szczoteczki do zębów, a nie elektrycznej itp.), poprzez regularne spacery z psem, aż po – często wybierane – ćwiczenia z trenerem osobistym, mające na celu wymodelowanie poszczególnych partii ciała. Iza Czajka przeprowadza też proste testy komponentów sprawności fizycznej, pomagając dopasować rodzaj aktywności do kondycji zdrowotnej pacjenta i jego indywidualnych predyspozycji. Przykładowo – z zajęć TBC nie powinny korzystać osoby, które mają skłonność do zatrzymywania wody i obrzęków, bo problem może się nasilić. Pamiętaj też, że nadmierny wysiłek nie sprzyja urodzie, bo naraża skórę na silny stres oksydacyjny i przedwczesne starzenie się.

Czy ten zabieg jest dla mnie?

Skąd się biorą problemy z nadwagą? Zdaniem Izy Czajki wpływ na to mają przede wszystkim następujące czynniki:

  • jemy zbyt rzadko i zbyt dużo
  • źle komponujemy posiłki, np. jedząc przez cały dzień kanapki, co ogranicza spożycie warzyw i owoców
  • styl życia przekładamy na styl jedzenia, np. żywiąc się w pośpiechu w barach i knajpach – nie znając składu i kaloryczności serwowanego tam jedzenia
  • aktywność fizyczną uprawiamy wieczorem, a nie rano
  • podjadamy w ciągu dnia – ciastko, kawa i inne przekąski, z czego zwykle nawet nie zdajemy sobie sprawy

Widzisz w tym swoje problemy? Masz do zrzucenia 1-2 rozmiary i kilka nadprogramowych kilogramów oraz chcesz wysmuklić oraz wymodelować swoją sylwetkę? Albo nie możesz uzyskać pożądanego efektu, mimo że starasz się pilnować diety i regularnie ćwiczysz? To znaczy, że jesteś idealną kandydatką do tego programu – oczywiście pod warunkiem że masz wystarczającą motywację. 🙂

Chcesz bezpłatnie skorzystać z opieki dietetyczki Izy Czajki? Zgłoś się do programu „Uroda bez Tabu”, wypełniając krótki formularz zgłoszeniowy. Odezwiemy się do wybranej osoby, która po kwalifikacji dokonanej przez dietetyka (i ewentualnie lekarza, dr Dorotę Kowalczyk) zostanie poddana nie tylko odchudzaniu (ułożenie i kontrola indywidualnego programu żywieniowego), ale też ZABIEGOM wspomagającym dietę w ramach kompleksowej opieki w Dormio Clinique (nagramy z tego film).

Gdzie?

Dormio Clinique
Dr Dorota Kowalczyk
www.dormio-clinique.pl

ul. Puławska 24 B lok. 2
02-512 Warszawa
tel. + 48 603 212 288

ul. Oboźna 11/44 i 43
30-011 Kraków
Tel. +48 602 501 108

 

Dormio Clinique